SUN CITY

שאלות ותשובות על מונה נטו

במה סאן סיטי מתמחה?
חברת סאן סיטי מתמחה בתחום ייצור האנרגיה הירוקה בדגש על אנרגיה סולארית בטכנולוגיה פוטו-וולטאית בארץ ובעולם. החברה מייעצת, מתכננת, מייבאת ומתקינה מערכות מתקדמות להפקת אנרגיה סולארית בבתים פרטיים, מוסדות, עסקים, משקים חקלאיים ועוד
כמה מערכות סולאריות הקימה סאן סיטי עד היום?
חברת סאן סיטי הקימה עד היום מאות מערכות סולאריות ביתיות ועסקיות. בין לקוחותיה חברות נדל"ן מובילות, עסקים, מפעלים, בעלי רפתות ולולים בכל רחבי הארץ.
מהם היתרונות של מערכת סולארית?
האנרגיה הסולארית (אנרגיה פוטו-וולטאית) מופקת באמצעות מערכת סולארית המותקנת על גג הבית / העסק. מערכת זו ממירה את קרני השמש לחשמל. יתרונות המערכת הסולארית:
  • ייצור אנרגיה ירוקה באמצעות פאנלים סולאריים המותקנים על גג הבית / עסק.
  • תרומה לאיכות הסביבה ע"י אנרגיה טבעית ולא מזהמת.
  • קיזוז חשבון החשמל ל-25 שנה לפחות, ביטול התלות בעליית תעריפי החשמל, העלאת ערך הנכס באופן משמעותי.
מה עלי לבדוק בכדי לרכוש מערכת סולארית על גג הבית/העסק?
דבר ראשון, נמליץ לעבור על התכנים באתר סאן סיטי ובפרט לקרוא עמוד זה של שאלות ותשובות. בנוסף, רצוי לדעת את שטח הגג והמסגרת התקציבית שיש ברשותך להשקיע. השלב הבא הוא ליצור קשר עם סאן סיטי ונציג מטעמנו ישמח לתאם פגישה לבדיקת היתכנות ומתן מענה לכל שאלותייך.
מי פועל מול הרשויות וחברת החשמל בנושא האישורים וההיתרים?
לחברה צוות רישוי מיומן, בעל ניסיון והיכרות עם ועדות הרישוי בישראל וחברת החשמל.
ניהול כל נושא ההיתרים והאישורים נעשה ע"י חברת סאן סיטי ובתיאום מלא עם הלקוח.
מה הדרישות לקבלת אישור להקמת מערכת סולארית?
דרישת הוועדה לתכנון ובניה הינה היתר בניה וטופס 4 אישור אכלוס (לבית הקיים מעל 20 שנה). חריגת בניה תעצור את תהליך האישור באופן מידי עד להסדרתה.
דרישת חברת החשמל הינה שעון תלת פאזי הקיים לפחות שנה למערכת הגדולה מהספק -5KW ותשתית חשמל חוקית ומאושרת.
מהו אורך חיי המערכת?
המערכת הסולארית מיועדת להחזיק מעל ל 25 שנה על גג הבית/העסק ובכל תנאי מזג אוויר. בבואך לבחור את החברה אשר תקים עבורך מערכת סולארית, בדוק אם המוצרים המשווקים ע"י החברה נרכשים מחברות בינלאומיות ועומדים בתווי תקן מחמירים ומהסטנדרטים הגבוהים ביותר.
לחברת סאן סיטי שיתופי פעולה עם החברות המובילות בארץ ובעולם בתחום ומתוך כך מבטיחה החברה ללקוחותיה כי כלל רכיבי המערכת: פאנלים סולאריים, ממירי זרם, רכיבי חשמל והקונסטרוקציה הינם מהמוצרים האיכותיים ביותר, אשר יבטיחו תפוקה מרבית לאורך זמן ואת התשואה המרבית להשקעתך.
מה הזמן הממוצע להקמת מערכת סולארית על הגג? וכמה זמן עד שאתחיל לקבל כסף?
התהליך מורכב ממספר שלבים, משלב א' - בדיקת התאמה ועד שלב ה' - התקנת המערכת הסולארית על גג הבית / העסק, הזמן הממוצע הוא חודשיים. מסיום שלב ה' - שלב ההתקנה ועד שלב ו'- חיבור המערכת לרשת החשמל ותחילת ייצור, זמן הממוצע הוא חודשיים נוספים.
כך שבסה"כ, תלוי בוועדות, באישורים ובהיתרים שניתנים לכל סוג מערכת, הזמן הממוצע עומד על 4 עד 6 חודשים. קראו יותר... (הפנייה לחלק של "השלבים בתהליך").
מה פירוש המושג מונה נטו?
קיזוז צריכת החשמל בעסק/בבית שיוצרה מכמות החשמל שנצרכה. (הפנייה למונה נטו)
אפשר גם להפנות לכותרת "מונה נטו" באתר.
מה פירוש מונה תעו
תעו"ז למעשה זהו תעריף לפי עומס המערכת וזמן. התעריף נקבע לפי שלוש רמות תעריף:
פסגה: מחיר החשמל הגבוה ביותר, גבע: מחיר ביניים, שפל: מחיר נמוך מאוד.
מחירי הקוט"ש בתעו"ז משתנים על-פי מתח האספקה, עונות השנה והשעה ביום.
כיצד יקוזז ייצור החשמל מהחשבון?
צרכן הצורך 80 קוט"ש, ומייצר בעצמו 40 קוט"ש, בחשבון החודשי הוא יחויב אך ורק על 40 קוט"ש. במידה וקיים עודף, הצרכן ייהנה מזיכוי שיעבור לחשבון הבא. סך העודפים ניתנים לצבירה לתקופה של שנתיים ימים לאחר מכן העודפים ימחקו. את החשבון העודף ניתן להעביר לצרכן אחר לבחירתכם.
האם המערכת פועלת בנפרד ממערכת חברת החשמל?
המערכת פועלת במקביל לחברת החשמל. המבנה מחובר לחברת החשמל, ובנוסף מקבל הזנה נוספת מהמערכת הסולארית.
מהו גודל המערכת המתאים לצריכה שלי?
לנציגי סאן-סיטי ישנם הכלים לקביעת גודל המערכת האופטימלי לקיזוז מוחלט של חשבון החשמל בעסק / בבית. לצורך כך נציג מטעמנו ייבחן את הרגלי הצריכה השנתית שלכם עפ"י חשבונות החשמל וכן ימדוד את הגג שיפועו וכיווניו. לאחר שהנציג ילמד את כל הנתונים נדע להתאים עבורכם את גודל המערכת המתאים באמצעות כלים ממוחשבים שפיתחנו בחברה.
מה הגודל המינימלי/המקסימלי של מערכת סולארית ביתית/עסקית?
גודל מערכת סולארית ביתית הוא בין 4KW ל-16.5KW
גודל מערכת סולארית עסקית מקסימאלי הוא 5M
מה גודל הגג שאני צריך?
למערכת סולארית ביתית, מינימאלית, בהספק של 4KW נדרשים כ-40-50 מ"ר גג ישר וכ-30 מ"ר גג רעפים.
למערכת עסקית גודל הגג המינימאלי למערכת בהספק 150 KW הינו 1800 מ"ר.

לאיזה סוג גג זה מתאים?
מערכת סולארית מתאימה, לגג רעפים, בטון או איסכורית.
חברת סאן סיטי עובדת עם החברות המובילות בענף ועם המוצרים האיכותיים ביותר בתחום ומומחיותה היא בהתאמת המערכת לסוג הגג בצורה האופטימלית ביותר, כך שהמערכת תשמור על יציבותה ואורך החיים המצופה בהתאם.
כמה לוחות פאנלים אני צריך?
כמות הפאנלים אשר מותקנת על גג הבית/העסק תלויה במספר גורמים: גודל הגג וסוג המערכת הנרכשת. סאן סיטי מבצעת תכנון חשמלי חכם יחד עם בחירת טכנולוגיה איכותית ומתקדמת, המותאמת אישית לכל לקוח וזאת בכדי שיפיק מהמערכת את הביצועים ואורך החיים המצופה.
האם הגג שלי צריך להיות עם הפנים דרומה?
הפאנלים הפונים דרומה הם אידיאליים, אבל לא הכרחיים. פאנלים מול מזרח או מערב עדיין יכולים לייצר כמות משמעותית של חשמל. אך חישוב מדויק לבדיקת ייתכנות ופוטנציאל הרווח ייעשה רק לאחר בדיקה ומדידה של שטח הגג פיזית ע"י נציג מטעם החברה.
מה אם הגג שלי מוצל?
צל אכן מפחית את כמות החשמל שהמערכת שלך יכולה לייצר. צוות תכנון המערכת בסאן סיטי יפעל למצב את הפאנלים שלך בזווית ובמקום שבו הם יוכלו לקבל חשיפה מרבית לשמש. עם זאת חשוב לציין, כי יש פעמים, בהם גג עשוי להיות מוצל מדי ולא מתאים להתקנת מערכת סולארית. אך גם במקרה זה נכון להתייעץ עם נציג מומחה מטעם החברה לבדיקת ייתכנות.
האם ההסדר מוגבל בזמן?
לא, ההסדר קיים לכל אורך חיי המערכת. לפאנלים אחריות מוצר של 25 שנים, לממירי הזרם האחריות נעה בין 5 ל-20 שנים.
מה קורה אם התקנתי מערכת ומחירי החשמל עלו?
המערכת "צמודה" למחירי החשמל בארץ והקיזוז מתבצע ע"פ הצריכה בקוט"ש ללא תלות במחיר! מחירי החשמל אכן צפויים לעלות משמעותית בשנים הקרובות.
אני צרכן חשמל גדול, האם מערכת סולארית יכולה לכסות את כל עלות החשמל שלי?
הדבר יתאפשר במידה והגג גדול דיו. כמוזכר להלן פיתחנו מנגנון המאפשר לחשב את גודל המערכת הנדרש לכל צרכן. מן הראוי לציין כי צריכת החשמל משתנה בהתאם לעונות השנה וניתן להעביר קרדיט מחשבון לחשבון לתקופה של עד שנתיים. אנו ממליצים שתיצור קשר עם מתאם קשרי לקוחות לקביעת בדיקת סקר חשמלית ללא עלות.
אני צרכן חשמל קטן, האם משתלם לי להיכנס להסדרת מונה נטו?
לצרכן קטן נדרשת מערכת קטנה בעלות נמוכה. קיימת אופציה חלופית להיכנס להסדרה של מכירת החשמל המיוצר לחברת החשמל בחוזה ל20 שנה.
האם יש שינוי בהתנהלות מול חברת החשמל?
לגופים עסקיים ההתנהלות זהה. לבתים פרטיים שאינם במונה תעו"ז (תעריף עומס וזמן) יש להחליף את המונה למונה תעו"ז. המערכת הסולארית תמנע את שינוי הרגלי הצריכה הביתיים המתבקש במעבר למונה תעו"ז.
האם יש הטבות מס?
לעסקים יש פחת מואץ ל 4 שנים. מימוש הפחת למערכות שיחוברו לרשת עד סוף 2013 בלבד.
מהי תפוקת החשמל שהמערכת אמורה לייצר?
התשובה כוללת משתנים רבים כגון: גודל המערכת, אזימוט ושיפוע הפאנלים, איכות החומרים וההתקנה, מיקום בארץ, מידת ניקיון הפאנלים ועוד. ככלל אצבע כל 1 קילו-וואט של פאנלים הפונים לדרום, ייצר כ 1700 קוט"ש בשנה. ניסיוננו מעיד על מערכות שיצרו 1800 קוט"ש ומעלה לכל קילוואט מותקן.
מה קורה בחורף?
המערכות הפוטו-וולטאיות לא פועלות על חום אלא רק על אור. תנאי קרינת השמש בישראל מצוינים, ובימים בהירים בחורף ניתן לקבל תפוקות טובות.
האם המערכת פולטת קרינה?
עמדת המשרד לאיכות הסביבה הנה כי אין חשש מסכנת קרינה בלתי מייננת הנפלטת ממערכת פוטו-וולטאית, בתנאי שמתקינים את הממיר במרחק של ארבעה מטרים לפחות מאזור שהיית אנשים דרך קבע. לביטחון לקוחותינו בסאן סיטי ערכנו בדיקת קרינה ע"י גורם חיצוני. התוצאות היו נמוכות בהרבה מהרמה המותרת והן זמינות לכל המתעניינים. כמו-כן, המערכת אינה עובדת בלילה וכלל אינה פולטת קרינה בשעות אלו.
האם עלי לעשות תיקונים או שינויים בגג לפני ההתקנה?
ברוב המקרים אין צורך לשדרג את הגג לפני התקנת מערכת סולארית, לעומת זאת, אם הגג שלך במצב רעוע, מומלץ לקבל חוות דעת מיועץ מומחה מטעם חברת סאן סיטי.
מה התחזוקה הנדרשת?
מערכות סולאריות ביתיות בדרך כלל דורשות תחזוקה מועטה מאוד. שטיפה עם מים פעמיים/שלוש בשנה כדי להסיר לכלוך ואבק זה ובדיקת המערכת פיסית וחשמלית אחת לשנה. יחד עם זאת, קיימת אפשרות לרכישת חוזה שירות ותחזוקה שנתי (שלא כלול בהצעת מחיר). קראו יותר... (הפנייה לחלק "שירות ואחריות")
האם יש ביטוח למערכת?
כמו בכל רכישה משמעותית, גם את המערכת הסולארית ניתן לבטח. כל חברות הביטוח בישראל מבטחות כיום את המערכות הסולאריות. העלות השנתית לביטוח מערכת נע בין מאות שקלים לשנה למערכת ביתית לבין אלפי שקלים בודדים למערכת עסקית.
מה קורה בזמן הפסקת חשמל? האם המערכת ממשיכה לפעול?
במקרה של הפסקת חשמל, הממיר מכבה עצמו באופן אוטומטי, מסיבות בטיחותיות ולכן לא יהיה ייצור חשמל עד שתחזור רשת החשמל לעבוד בחזרה.
מה קורה אם המערכת שלי לא מתפקדת כראוי?
החברה מספקת מעקב אחר פעילות המערכת באמצעות רשת האינטרנט On-line, מבצעת עדכון נתונים שוטף ונותנת תמיכה ומענה זמין ומהיר בכל שלב, בהתאם לצרכי הלקוח.
כיצד ניתן לעקוב אחר ביצועי המערכת?
ניתן להזמין מערכת ניטור באמצעות רשת האינטרנט on-line, כך שניתן לצפות בביצועי המערכת בכל מקום בו יש חיבור לאינטרנט.
למה כדאי לי להזמין מערכת סולארית היום ולא לחכות?
בכל שנה מאז הוסדרה התקנה, בשנת 2008, התעריף לייצור קוט"ש הלך וירד. כך שבשנת 2009, בה התעריף עמד על 2.04₪ עד היום בו התעריף עומד על 0.70₪, הוא איבד מערכו יותר מ-65%, כך שכל שנה שאתה מחכה היא עוד שנה של חיסכון שאבד. בשנת 2013 הוקצבו 400 מגה-וואט להסדר מונה נטו עם הצמדה של 100% לתעריפי החשמל, ההערכה היא כי עקב ריבוי הזמנות מהעבר חלק ניכר מהמכסה ייגמר בחודשים הראשונים ולכן כדאי להזדרז ולהבטיח מקום בהסדרה זו.
האם ניתן לקבל מימון עבור ההשקעה?
הבנקים בישראל מעודדים את התחום ומעניקים מימון למערכות סולאריות בהיקף שנע בין 80% ל-100% מעלות המערכת. הצעות המימון משתנות מלקוח אחד למשנהו. טווח הריביות נע בין פריים 0.5%+ לפריים 2%+. אנו ממליצים לברר במספר בנקים לקבלת תנאי מימון הטובים ביותר. לחברת סאן סיטי אנשי מימון מקצועיים בעלי ניסיון רב וקשר ישיר לבנקים. שירות זה ניתן לכל לקוחותינו ללא עלות.
האם המערכת יכולה להגדיל את ערך הבית שלי?
לפי מומחי נדל"ן וסקרים בינ"ל, נמצא כי מערכת אנרגיה סולארית אכן מגדילה את ערכו של הבית/העסק. לפרטים נוספים אנו ממליצים לפנות לשמאי המומחה לעניין, לקביעת הערך האמתי לפני ואחרי.
האם המערכת עמידה בפני רוחות חזקות/ תנאי מזג אוויר קשים?
פאנלים סולאריים תוכננו לעמוד בפני רוחות של עד 125 קילומטרים לשעה.
חשיבות רבה יש לתכנון והתקנה של הקונסטרוקציה לצורך עיגון הפאנלים לגג בהתחשב בעומסי המערכת והנתונים הסביבתיים. סאן סיטי בחרה בחברת אלובין כספק בלעדי בתחום הקונסטרוקציה, מתוך מודעות לאיכות העבודה וטיב מוצרי החברה. קראו עוד... (הפנייה לחלק של "הקונסטרוקציה")
האם סאן סיטי ערבה לכך שהמערכת שלי תייצר חשמל כפי שהיא אמורה?
סאן סיטי מחויבת כלפי כל לקוח וזאת בכדי שיפיק מהמערכת את הביצועים ואורך החיים המצופה. ההתחייבות הינה בלתי חוזרת בכל אחד מהתחומים הבאים:
  • רכיבי המערכת
  • ההתקנה
  • האחריות, השירות והתמיכה
האחריות על המוצרים תינתן בכפוף לחתימה על מסמך התקשרות מפורט שייחתם בין הצדדים.
קראו עוד... (הפנייה לחלק של "שירות ואחריות")
Share